Dziel się postem:Share on Facebook
Facebook

Zespoły się nie rodzą, one są tworzone i potrzebują konserwacji, by działać dobrze. Dziś zebraliśmy kilka rad, które pomogą Ci zbudować efektywny zespół, w którym każdy czuje, że jego praca ma znaczenie i wnosi wkład do ogólnego wysiłku zespołu.

Zacznij od początku. Kiedy pojawiają się nowe osoby w Twoim zespole, upewnij się, że otrzymują one ciepłe przywitanie. Spędzaj tak dużo czasu jak to możliwe z każdą nową osobą tak, aby mogły one dobrze zacząć i czuły się związane z zespołem od samego początku.

Niech wszyscy znają Twoje plany. Spraw, by każdy w Twoim zespole był częścią planowania i upewnij się, że wszyscy rozumieją i zgadzają się ze wspólnym celami.

Pociągaj zespół do odpowiedzialności za wyniki. Upewnij się, że wszyscy rozumieją, że wynik całego zespołu jest tym co się liczy. Opieraj swój system nagród na umiejętności zespołu do zdobywania jego celów. Zapewniaj indywidulne wyróżnienie oparte na wkładzie w wysiłek zespołu.

Utrzymuj otwarte linie komunikacyjne. Zachęcaj do szczerej i otwartej komunikacji między członkami zespołu. Przyjmuj pomysły i sugestie od członków zespołu na drodze do szybszego osiągnięcia celów zespołu.

Utrzymuj wysokie morale. Członkowie zespołu funkcjonują najlepiej, gdy ich indywidulany wkład do zespołu jest zauważany. To, na zmianę prowadzi do umacniania ducha zespołu między różnymi członkami. Sprawia to też, że ludzie zdają sobie sprawę, że są częścią zespołu i to pobudza ducha zespołu!

Dlaczego nie zgromadzić swojego zespołu w aktywności budującej zespół? Bawcie się razem i stańcie się silniejszym zespołem! Zróbcie sobie zabawne zdjęcie grupowe podzielcie się nim z nami na Instagramie pod hasztagiem  #MyNeoLifeTeam.

I pamiętaj… Zawsze służ przykładem!

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>