Dziel się postem:Share on Facebook
Facebook
Photo by Rimantas Navickas
Zdjęcie autorstwa Rimantas Navickas

Jako kapitan litewskiego narodowego zespołu goalball Genrik Pavliukianec doprowadził swój zespół do sukcesu w 2016 podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio. Przeprowadziliśmy interesującą rozmowę z tym lojalnym klientem NeoLife i złotym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich, o przywództwie, motywacji i determinacji.

Publikujemy niesamowitą historię Genrika oraz jego intersujące spostrzeżenia w dwóch częściach.

-Mam upośledzenie wzroku od urodzenia. Kiedy byłem chłopcem w wieku szkolnym w Centrum Niewidomych i Niedowidzących widziałem jak uczniowie grają i popychają piłkę, ale nie przyciągnęło to mojego zainteresowania. Gra różniła się nieco w tamtym czasie i zmieniała się na przestrzeni lat. Zasady gry się zmieniły i zawodnicy goalball muszą teraz nosić maski zasłaniające oczy, aby szanse były wyrównane między sportowcami – wyjaśnia Genrik.

Genrik jest członkiem zespołu narodowego w goalball od 1997 i kiedy zespół potrzebował nowego kapitana, wybór był prosty.

 – Zawodnicy zagłosowali na mnie i zostałem wybrany kapitanem na wiele sezonów: Mam duże doświadczenie w zawodach, Rio było moją 5-tą Paraolimpiadą, nie boję się brać odpowiedzialności i zawsze jestem gotowy do gry. Jako kapitan zespołu, muszę nim być zarówno na boisku jak i poza nim. Członkowie zespołu muszą ufać kapitanowi na 100%, ponieważ w innym wypadku mogą stracić pewność siebie. Zawsze starałem się być dobrym kapitanem, który jest pewny siebie i wierzy w swój zespół oraz zwycięstwo.

– Przed Paraolimpiadą spędziliśmy wiele czasu z zespołem; trenując i dobrze się razem bawiąc. Jak prawdziwa rodzina spotykamy się razem w czasie weekendów, grillujemy z naszymi rodzinami. W ten sposób wzmacnia się ducha swojego zespołu.

W czasie naszej rozmowy jasne wydaje się, że Genrik jest liderem z pasją o silnym poczuciu co to znaczy być przywódcą.

Photo by Liudas Baronas
Zdjęcie autorstwa Liudas Baronas

– Nie jest łatwo być liderem. Wierzę, że lider to ktoś kto jest gotowy podjąć inicjatywę, kto nie boi sięusłyszeć krytyki oraz ma dużą pewność siebie. Jako przywódca musisz wiedzieć jak zmierzyć się z porażkami i jak znaleźć siłę, by grać lepiej następnym razem. Jeśli nie robisz błędów to znaczy, że nie robisz nic. Paraolimpiada to nie miejsce na strach. Musisz zostawić wszystkie swoje obawy i wątpliwości w domu i walczyć, aż do ostatniej chwili. Nie lubię być na boisku z zawodnikiem, który boi się przeciwnika.

– To bardzo ważne by mieć psychologicznie silne zaplecze w zespole, ale bardzo ważne jest też by mieć dobre relacje. Wiem, że praca z ludźmi bywa bardzo trudna, ponieważ ludzie są różni i czasami sprawiają że drobnostki wydają się ogromne. Zespół jest jak rodzina, w której relacje zależą tylko od nas. Czasami trzeba zrobić krok w tył by zdać sobie sprawę z błędu.

Dalsza część wywiadu z Genrikiem pojawi się wkrótce na Blogu NeoLife.